توضیحات

نويسنده متعهد اين رساله، که از برجسته ترين فقيهان مجاهد و آزادانديش جهان اسلام به شمار می رود و در بيست سالگی به درجه رفيع اجتهاد نائل شده؛ بيش از نيم قرن، تلاش مستمرّ خويش را در مسير گسترش معارف والای قرآن در سطح دنيا قرار داده است و در اين رساله نيز، با نبوغ و تيز بينی خاصّ خود، به بررسی يکی از مسائل روزمرّه مسلمانان که مشکلات فراوانی را برای آنان در پی داشته، پرداخته است. و با گذر از حصارهای تنگ تعصّبات فرقه ای؛ تمامی مجتهدان و مقلّدان را برای پيروی حکمی از احکام مهجور قرآن مبين، فراخوانده، تا راه گشای ظهور حجّت الهی برای احيای کتاب الله باشد.

متن تحقيقی حاضر با ايجاد نقطه عطفی در تاريخ فقاهت اسلامی؛ بيانگر اين دو مسئله است که اوّلاً: «سفر» هرگز مانع روزه داری و اتمام رکعات نماز نيست و ثانياً: فقط به هنگام خطر، کيفيّت ظاهری نماز تغيير می کند. و اين نتيجه امتثال اوامر مبارک اهل بيت نبوّت│ مبنی بر وجوب مؤکّد عرضه احاديث به قرآن است. که نهايتاً – به جای مسائل يکصدگانه «رساله های عمليّه» پيرامون نماز و روزه مسافر – دو حکم مذکور، وظيفه متمسّکين حقيقی به ثِقْلَين را به وضوح معيّن می نمايد.

اميد آن که با اعتصام جميع مسلمين به قرآن که تنها راه تمسّک به ولای پيامبر و اهل بيت│ است، شاهد اجرای صحيح احکام الهی در جوامع اسلامی باشيم.


مشخصات

مؤلف : آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی

تنظیم : جامعة علوم القرآن

نوع جلد : شومیز

انتشارات : شکرانه

قطع : رقعی

زبان : فارسی


کتاب های مشابه


نگرشى جديد بر  نماز و روزه مسافران نگرشى جديد بر نماز و روزه مسافران
قیمت : 20000 ریال