نشست خبری سومین همایش بیداری قرآنی سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰

با حضور یادگار امام خمینی(ره)؛

سومین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر برگزار می‌شود

سومین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر با محوریت تفسیر قرآن به قرآن در تفسیر الفرقان نوشته مرحوم آیت الله العظمی دکترمحمّد صادقی تهرانی، در جوار حرم امام راحل و با حضور حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی، برگزار می‌شود.


به گزارش روابط عمومی جامعة علوم القرآن، مسعود صادقی مسئول برگزاری همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر، صبح سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۴، در جمع خبرنگاران با اعلام خبر فوق، اظهار داشت: سومین همایش ملی بیداری قرآنی در تاریخ معاصر، با محوریت تفسیر قرآن به قرآن در تفسیر الفرقان مرحوم آیت الله العظمی محمدصادقی تهرانی، روز پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه و از ساعت ۹ الی ۱۸ در محل سالن اجتماعات پژوهشگاه امام خمینی(ره) به آدرس «جنب عوارضی تهران-ابتدای ورودی محوطه حرم امام خمینی (ره)» برگزار خواهد شد.

مدیر جامعة علوم القرآن افزود: سخنرانان این همایش شخصیت‌های برجسته‌ای همچون حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی یادگارامام خواهند بود که در مراسم اختتامیه سخنرانی خواهند کرد؛ همچنین ، آیت الله عباسعلی روحانی به عنوان سخنران افتتاحیه، آیت الله سیدمحمّدعلی ایازی (دبیرعلمی همایش) حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی رحمانی، دکترمهدی مصطفوی خواهند بود.

مسعود صادقی، با بیان اینکه آیت الله ایازی دبیرعلمی این همایش قرآنی است، گفت: هیئت علمی همایش متشکل از بزرگانی همچون آیت الله محمد علی ایازی، آیت الله حاج شیخ عباس علی روحانی، آیت الله قاضی زاده، آیت الله محمد عبداللهیان و حجج الاسلام و المسلمین محمد علی رحمانی و دکتر مهدی مهریزی هستند.

همچنین میزگرد تحلیلی با عنوان "تفسیر قرآن به قرآن با محوریت تفسیر الفرقان" با حضور اساتید عالیقدر آیات و حجج اسلام قاضی زاده ، مهدوی راد و رحمان ستایش برگزار میگردد.

مسئول برگزاری همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر خاطرنشان کرد: اولین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر، ۹ بهمن ماه ۹۱ در مرکز دایرة المعارف بزرگ اسلامی تهران و دومین همایش بیداری قرآنی نیز ۱۵ اسفندماه ۹۲ در دانشگاه مفید قم با حضور جمعی از محققین و اندیشمندان علوم قران برگزار شد؛ اکنون هم سومین همایش بیداری قرآنی با رویکرد پژوهشی در بررسی تفسیر قرآن به قرآن در تفسیر الفرقان در پژوهشگاه امام خمینی (ره)حرم امام (رض) برگزار می‌شود.

مسعود صادقی در خصوص مقالات علمی ارسال شده به دبیرخانه سومین همایش ملی بیداری قرآنی در تاریخ معاصر، گفت: آثار زیادی به دبیرخانه ارسال شد اما سیاست دبیرخانه بر این بود که فقط مقالات کاملاً مرتبط با موضوع همایش مورد بررسی و داوری قرار گیرد، از این رو حدود ۸۰ مقاله از مجموع مقالات دریافتی پذیرفته شد که از این میان با نظر داوران، ۵۰ مقاله به عنوان مقالات قابل قبول شناخته شدند که از این تعداد ۳۰ مقاله در کتاب سومین همایش بیداری قرآنی چاپ می گرد که در روز همایش چکیده این آثاربین حاضران توزیع خواهد شد.

وی خاصرنشان کرد: تعداد ۸ داور به صورت تخصصی مقالات را مورد ارزیابی قرار می‌دادند که به همین دلیل زمان برگزاری همایش سوم که قرار بود ۱۴ اسفند ۹۳ باشد، به ۳۱ اردیبهشت موکول شد.

مدیر جامعة علوم القرآن در ادامه سخنان خود یادآور شد: جامعة علوم قرآن در سال ۵۷ شمسی با همت مفسر عالی قدر علامه دکتر صادقی تهرانی، و فارغ از هر گونه رویکرد و تعلقات سیاسی و بر مبنای نشر اندیشه و معارف عالیه و مظنون قرآن کریم تاسیس شده است.

مدیر انتشارات شکرانه خبر داد؛

رونمایی از سه کتاب مرحوم علامه صادقی تهرانی (ره) در سومین همایش بیداری قرآنی

مدیر انتشارات شکرانه، از رونمایی از سه کتاب مرحوم آیت الله صادقی تهرانی در سومین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جامعة علوم القرآن، محمودرضا صادقی مسئول روابط عمومی همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر، صبح سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۴ در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: زنده یاد علامه مجاهد آیت الله العظمی صادقی تهرانی از جمله پیشگامان بیداری قرآنی در تاریخ معاصر جهان اسلام است که با پیشینه‌ای بیش از نیم قرن مجاهدت علمی و عملی، در حوزه دانشگاهی و حوزوی در قم، تهران، نجف، مکه، مدینه، بیروت و سوریه، با کاوش دقیق و عمیق و ناب درون قرآنی، برای دریافت و نشر لطائف و ظرائف کلام وحی الهی و یادآوری حجیت مستمر و پایداری نص و ظاهر قرآن کریم و با حضور فعال در عرصه انقلاب اسلامی ایران و نهضت‌های ضد استعماری عراق و لبنان و... نیز تالیف کتب بسیاری در حوزه فقه، اصول، مقارنات ادیان، فلسفه، عرفان، عقاید و سیاست بر پایه قرآن و سنت محمدی، بنیان نوین در بیداری اسلامی جهانی اسلامی پی ریزی کرد.

مدیر انتشارات شکرانه، افزود: پس از رحلت علامه صادقی تهرانی وظیفه‌ای که بر عهده ماست، حفظ و نشر اندیشه ناب و آثار ایشان است که در عرصه دیانت، جزء شاخص‌ها و در حوزه قرآن جزء انسان‌های توانمند بر پایه محتوای علمی قوی بودند و افتخار می‌کنیم که در این مسیر بوده‌ایم.

محمودرضا صادقی با بیان اینکه برای نشر اندیشه مرحوم علامه صادقی (ره)، همایش بیداری قرآنی هر ساله با همت گروهی از اندیشمندان علوم قرآن برگزار می‌شود، یادآور شد: در سومین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر که روز پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه در پژوهشگاه امام خمینی (ره) حرم امام (رض) برگزار می‌شود، از تازه‌های نشر مرتبط با مرحوم آیت الله العظمی صادقی تهرانی رونمایی می‌شود؛ از جمله آن‌ها، کتاب «اصول الاستنباط» از سلسله مباحث تفسیری الفرقان است که به عنوان روش مبنای فقهی آیت الله صادقی تهرانی است.

مسئول روابط عمومی همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر، گفت: عقاید ویژه مرحوم علامه صادقی، جزء مسایل مطرح در حوزه علمیه است؛ ایشان در چند دهه‌ای که در قم و نجف بودند، بر این اعتقاد بودند که محور احکام الهی و عقیدتی فردی، اجتماعی، اخلاقی و سیاسی...فقط قرآن است و سنت را بر محور کتاب الله قبول داشتند.

وی افزود: همچنین کتاب «علی والحاکمون» که پژوهشی ژرف در مورد شخصیت امام علی (ع)است، فارغ از هجوم درشت گویی‌ها نسبت به خلفا و با بررسی عالمانه شخصیت امام علی(ع) و خلفا، به حقانیت مولا امام علی (ع) می‌رسند که بر پایه مستندات محکمی است.

محمودرضا صادقی گفت: مرحوم علامه صادقی تهرانی، با توجه ویژه و نقدی راه جویانه به حکومت‌های اسلامی، به خواستگاه تاریخی جدایی دین از سیاست در جوامع اسلامی و توجه به چرایی و چگونگی انحطاط اسلام در این کتاب پرداختند؛ و با الهام از آیات قرآن کریم، شخصیت و شیوه حکومت قرآنی مولا علی (ع) را با تحلیل شایسته و قابل تحسین ارائه داده‌اند؛ مرحوم علامه امینی(ره)، که این کتاب در زمان حیات ایشان نوشته شده است، تقدیری از آیت الله صادقی تهرانی کردند و فرمودند: "کتاب علیٌ والحاکمون یک الغدیر را به شایستگی در برمی گیرد".

وی گفت:انشاالله در همایش سال آینده، برنامه ویژه‌ای برای رونمایی از ترجمه فارسی کتاب«علی والحاکمون» با عنوان «علی و زمامداران» داریم، که به حول و قوه الهی کار آن شروع شده است.

مدیر انتشارات شکرانه، خاطرنشان کرد: کتاب دیگری که قرار است در سومین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر رونمایی شود، کتاب «تاریخ اندیشه و تمدن» ترجمه کتاب تاریخ الفکر است، که اصل کتاب در سال ۵۳ شمسی تالیف شده است.

وی افزود: مرحوم علامه صادقی با بررسی نقش سازنده ادیان توحیدی به ویژه دین اسلام در ایجاد و اصلاح اندیشه تمدن بشری، با نقدی راهنما و استدلالی کارگشا، در راه تفکر صحیح اسلامی و پرتو کلام وحی الهی، با روشن‌ترین مفاهیم به شیوه‌ای بسیار روان، این کتاب را تحلیل نمودند و آن را به فارسی ترجمه کرده‌اند.

محمودرضا صادقی در پایان گفت: تفسیر قرآن به قرآن با عنوان تفسیر الفرقان که ۳۰ جلد عربی و ۳۰ جلد تفسیر موضوعی است، در حال حاضر در دسترس علاقه مندان علوم قرآن قرار دارد.

والسلام علی عباد الله الصالحین