دومین همایش بیداری قرآنی برگزار شد جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۰

دومین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر با محوریت اندیشه‎ها و آثار آیت‎الله صادقی تهرانی(ره) صبح پنج شنبه 15 اسفند 92 در تالارهمایش دانشگاه مفید قم ، با مسئولیت جامعة علوم القرآن و دفتر آیت الله العظمی دکتر صادقی تهرانی برگزار شد. این همایش تا عصر ادامه داشت و صاحبان مقالات در حضور تعدادی از اساتید برجسته قرآن پژوه، مقالات خود را ارائه دادند، و با رونمایی از چاپ تفسیر موضوعی الفرقان و معرفی پیمایشگر فرقان زینت یافت.


دومین همایش بیداری قرآنی با رویکرد به اندیشه و آثار آیت الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی(ره) با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید با صدای  قاری گرانقدر، استاد یزدان پناه آغاز شد. سپس با اعلام برنامه مجری ( دکتر امیرخانی ) و تجلیل و تکریم ایشان از مقام شامخ معظمٌ له ادامه یافت .

دکتر امیرخانی گفت: مرحوم آیت الله محمد صادقی تهرانی از جمله پیشگامان بیداری قرآنی در تاریخ معاصر جهان است که با پیشینه ای بیش از نیم قرن مجاهدت علمی و عملی، دانشگاهی و حوزوی، با کاوش دقیق، عمیق و ناب درون قرآنی، برای دریافت و نشر لطائف و اشارات کلام وحی، و یادآوری حجیت مستمر و پایدار نص و ظاهر قرآن و با حضور فعال در عرصه انقلاب اسلامی ایران و نیز تالیف کتاب های بسیاری در حوزه فقه، اصول، مقارنات ادیان فلسفه، عرفان، عقاید و سیاست بر پایه قرآن و سنت محمدی(ص) بنیانی نوین در بیداری قرآنی تاریخ معاصر جهان اسلام پی ریزی کرد.
30
جلد تفسیر الفرقان به زبان عربی و تنظیم تفسیر موضوعی 30 جلدی آن، تفسیر البلاغ که فشرده تفسیر قرآن به قرآن است و ترجمان وحی (ترجمان فارسی قرآن کریم)، تفسیر ترجمان فرقان (تفسیر مختصر فارسی قرآن کریم) و حدود شصت سال تدریس تفسیر قرآن به زبان های فارسی و عربی در حوزه های علمیه قم، تهران، نجف، مکه، مدینه، بیروت، سوریه و تالیف بیش از 150 عنوان کتاب فقهی، اصولی و غیره از جمله آثار و خدمات این علامه است.

برنامه با سخنران افتتاحیه همایش، آیت الله عباسعلی روحانی ادامه یافت.

آیت الله عباسعلی روحانی، دبیر علمی همایش بیداری قرآنی و رئیس پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی اظهار داشت: مرحوم آیت الله صادقی تهرانی به حقیقت انسانی بود که همه عمر بابرکت خود را خرج قرآن کرد و جداً معتقد بود قرآن کریم معصوم اکبر است و دیگر معصومان فدای او شدند و در راه نشر او جان باختند.

ایشان با بیان اینکه آیت الله تهرانی قرآن را در محور اندیشه های خود آورد، گفت: ایشان واقعاً با عسرت راه قرآن را ادامه داد؛ کتاب فروخت و زندگی کرد و در مقاطعی به سختی معیشت خود و عائله­اش را تامین می کرد و در عین حال حاضر نبود کرنش حقیرانه در برابر احدی داشته باشد.

دبیر علمی همایش بیداری قرآنی ادامه داد: برگزاری این همایشها به مفهوم این نیست که در تکریم و شخصیت معصوم صحبت کنیم بلکه بحث این است که راه قرآنی که این عالم در زندگی خود طی کرد، ادامه یابد.

وی تصریح کرد: یکی از آثاری که این اُنس با قرآن در روح این استاد ایجاد کرده بود، سلحشوری و مقاومتش بود، او آنچه را که به عنوان محصول علمی در نتیجۀ تحقیق و پژوهش به دست می آورد، بی باکانه عرضه می کرد.

او تحقیق را دیر بازده دانست و افزود: اصولاً پژوهش و تحقیق در کشور ما با تحقیق و پژوهش در دنیا بسیار متفاوت است حتی در زمینه علوم تجربی. دنیا میلیاردها برای کار تحقیقی هزینه می کند که حتی ممکن است به نتیجه نرسد اما، ما اگر یک کار تحقیقی به نتیجه نرسد، حاضر به هزینه کردن نیستیم و این صحیح نیست.

رئیس پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی در پایان یادآور شد: مرحوم صادقی تهرانی در دفاع از حریم اهل بیت(ع) مردانه ایستاد تا آنجا که ایشان را دستگیر کرده و به زندان انداختند، ایشان اصلاً اِبایی از گفتن حق نداشتند.

سپس آقای مسعود صادقی تهرانی، سرپرست همایش و فرزند مرحوم آیت الله صادقی تهرانی اظهار داشت: زمانی که بر فرق علی(ع) شمشیر زدند شایع شد که مگر ایشان مسلمان بوده و اگر مسلمان نبوده در مسجد چکار می کرده است و این بدترین غربت است.

او حجاب معاصرت را از جمله آفاتی دانست که دانش دانشمندان را در زمان حیاتشان به محاق می برد و اضافه کرد: نقد و بررسی منصفانه و عادلانه از تولیدات علمی و نظریه پردازی های این عالمان در زمانی که امکان استحکام پایه های علمی و نظریات خویش را دارند فرصتی مغتنم برای شفاف تر و کم حاشیه تر قرار گرفتن آن در دسترس طالبان دانش و حقیقت است.

مدیرهمایش بیداری قرآنی با اشاره  به اندیشه­های علامه صادقی تهرانی گفت: آنگونه که شایسته است نقد و بررسی و توسعه و معرفی اندیشه­­های آیت الله صادقی تهرانی به جامعه راه نیافت و لذا جامعة علوم القرآن  با تمام توان در جهت توسعه اندیشه­های ایشان در عرصه­های مختلف همّت گماشته است.

مدیر جامعة علوم القران  با اشاره به نامۀ آیت الله صادقی تهرانی خطاب به وزارت ارشاد وقت گفت: در این نامه از وزارت ارشاد وقت خواسته شده است که مجلدات تفاسیرالفرقان را خریداری کنند تا بتواند مجدداً آن را چاپ نماید و اینگونه تعبیرمی کند که « تفسیر الفرقان با تایید گروهی از اساتید خبره به عنوان بهترین تالیف معاصر شناخته شد. این تفسیر با ممتازترین عبارات عربی که به تصدیق گروهی از ادبای عرب در درجه اول قرار دارد از نظر اسلوب و محتوا دارای امتیازات ویژه ای است که در موضوعات سیاسی، فقهی، عقیدتی، اخلاقی، عرفانی و اجتماعی و سایر موضوعاتی که در قرآن مورد بحث است به طور عمیق و منصفانه مولف  بحثهای عمیق و مستدل کرده است به گونه ای که از نظر سیاستمداران کتاب سیاست، از نظر فیلسوفان کتاب فلسفه، از نظر فقیهان کتاب فقه و از نظر فصاحت و بلاغت کتابی ممتاز در ادبیات است. درانتخاب نظر مولف هرگز گرفتار گفته­های سایر مفسران نیست و هیچگاه اجماعات و شهرتها جلوگیر او از آنچه که ظاهرش آیات است، نمی باشد. به هیچ وجه نظرات دیگران به نامهایشان در این تفسیر نیامده است ... . - که متأسفانه با بی­توجهی درآنزمان مواجه شد و اکنون پس از فقدان آن عزیز، در داوری سی سالۀ تفاسیر قرآن کریم به عنوان کتاب سال 91 انتخاب و تجلیل می شود.

مسعود صادقی تهرانی ابراز امیدواری کرد: این همایشها بتواند ایده­های این بزرگمرد تاریخ را روی کرسی آزاد بیاورد و با توجه به گستردگی کلام و موضوعات  طرح شده در آثار ایشان ، اکثر پاسخ ها در مطالعه کتب و بررسی عالمانه ، مرتفع شود.

در ادامه حجت الاسلام سیدرضا حسینی امین، دبیر اجرایی دومین همایش بیداری قرآنی در تاریخ معاصر با محوریت اندیشهها و آثار آیتالله صادقی تهرانی(ره) اظهار داشت: کمتر از سه ماه قبل از برگزاری همایش فراخوان مقالات داده شد و کمیته علمی تشکیل گردید.

حجت الاسلام حسینی امین، دبیراجرای همایش بیداری قرآنی به ارائه گزارشی از روند برگزاری آن پرداخت و با بیان اینکه از سراسر کشور بیش از پنجاه مقاله به این همایش ارسال شده است، اظهار داشت: حدود 20 مقاله امتیاز بالایی آورده و10 مقاله نیز برای ارائه انتخاب شده است. که مقالات برگزیده درمجموعه ای نفیس، چاپ و منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه کمتر از سه ماه قبل از برگزاری همایش فراخوان مقاله داده شد و پیش از فراخوان نیز کمیته علمی تشکیل و محورهای مرتبط با همایش تعیین و اعلام گردید، افزود: مقالات ارائه شده از سوی هیأت داوری که متشکل از چهارده نفر از کارشناسان خبره هستند داوری شده است. هر مقاله برای دو داور ارائه و در صورت نیاز برای داور سوم هم ارسال شد.

همایش با ارایه مقالات مطابق برنامه ادامه یافت و در نوبت عصر با پخش قسمتی از وصایای مرحوم علامه صادقی تهرانی زینت گرفت.

محمود صادقی تهرانی مدیر روابط عمومی همایش بیداری قرآنی و در ادامه همایش با رونمایی از پیمایشگر فرقان و اجرای قسمت کوتاهی از آن گفت:

امروز پس از مدتها تلاش مجموعۀ همکارانم در سایت فرقان، اولین نسخه پیمایشگر فرقان، با هدف کمک به نشر آثار قرآنی علامه صادقی تهرانی از طریق پایگاه اینترنتی فرقان forghan.org  برای اهل معارف قرآن قابل استفاده شده است.

مدیرسایت فرقان ادامه داد: فرقان،  پیمایشگر قرآن، ترجمان وحی، تفسیر ترجمان فرقان، تفسیر الفرقان و تفسیر موضوعی الفرقان است. این سایت، حاوی با ارزشترین مستندات علوم قرآنی است که بطور مستمر در حال توسعه و پویایی است.

محمود صادقی تهرانی مسئول انتشارات شکرانه (نشرآثارآیت الله العظمی دکترصادقی تهرانی) از رونمایی تفسیر موضوعی الفرقان در انتهای همایش خبر داد و گفت: تفسیر الفرقان یکی از فاخر­ترین تفاسیر موجود در جهان اسلام است که در 30 جلد ترتیبی با عنوان "الفرقان فی تفسیر­القرآن بالقرآن و السنة" و 30 جلد موضوعی  با عنوان "التفسیر الموضوعی الفرقان" است که چاپ و نشر آن در زمرۀ وصایای خاص مرحوم پدراست که موچبات خرسندی اهل قرآن و مایۀ مباهات ما است. 

وی در ادامه افزود: تفسیر الفرقان که به تعبیرعلامه طباطبایی، "موجب روشنی چشم و مایه افتخار ما است."، تفسیری است بلیغ و بدیع که فصاحت و زیبایی تعبیر و ژرفای معنا را توأمان دارد و درهر دو زمینۀ لفظ و معنا در میان تفاسیر قدیم و جدید جلوه گر است.

قرآن را با قرآن، تفسیر و روایات را در پرتو آیات نقل می کند که بر خلاف تصور برخی سطحی نگران و مغرضین که این شیوه را به معنای تحقیر روایات می دانند؛ این روش، هیمنۀ درخشان بزرگداشت قرآن و سنت بالندۀ اسلامی و نجات دهندۀ کتاب الله از معرکۀ نظرات و شیوه­های متعصبانه و بی بها است.
در ادامه همایش بیداری قرآنی، میز گرد روش شناسی تفسیر قرآن با حضور اساتید گرانقدر حجج اسلام ایازی، قاضی زاده، رحمان ستایش و شهیدی برگزار شد که قسمتی از آن به پرسش و پاسخ حاضرین اختصاص یافت.

سخنران اختتامیه همایش، حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد با سیری در تفسیر الفرقان و توضیح نکات بدیع آن ، حاضرین جلسه را مجذوب نمود و همایش بیداری قرآنی در ساعت 17:30 دقیقه عصر با رونمایی از تفسیر موضوعی الفرقان پایان یافت.