اسلام خاتم ادیان الهی

اسلام و ادیان الهی | ۱۳۹۳/۳/۲۳ ۱۶:۳۰:۰۰ |


خاتمیت دین اسلام از مسلّمات كلیه فرق اسلامى است که در قرآن و سایر كتب آسمانی به صراحت به آن اشاره شده است. در كتاب حبقوق نبى 6:3 كه فرمود:

 هلخوت عولام لو

راههای آن قدوس كه از كوه فاران (حرى) جلالش آسمانها را می‌پوشاند جاودانی و جهانى است. یعنى هم از نظر عمومیتِ دعوت، شامل همه جهانیان است و هم از نظر عمر، جاودانی است. از پیامبر اسلام (ص) روایت شده‌است كه فرمود: "أَنَا وَ السَّاعَةُ كَهَاتَین: من و ساعت (رستاخیز) همچون دو انگشت کنار یكدیگریم" و عمر شریعت من با عمر جهان یكسان است.

در فصل 42 انجیل برنابا نیز به خاتمیت آیین اسلام اشاره شده است:

(14) و من خود را  مانند آن کس كه از او سخن میرانید نمی‌شمارم (15) زیرا من حتی لایق آن نیستم كه بندهایی جز موق یا دوالهاى نعل رسول اللّه‏صلى الله علیه وآله را كه او را مسیا مى‏نامید بگشایم (16) آنكه پیش از من آفریده شده و زود است که بعد از من بیاید (17) و به زودی كلام حق را بیاورد در حالی که نهایتی برای آیین او نیست.

قرآن نیز در مورد خاتمیت اسلام می‌گوید:

إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یهْدِی لِلَّتِی هِی أَقْوَمُ.  اسراء:9

یعنی اگر شریعت اسلام را در یكسو و سایر شرایع آسمانى را كه براى سراسر حیات بشر در دورانهای گذشته مقدّر شده است در طرف دیگری بگذاریم ، شریعت اسلام از همه آنها استوارتر است که این خود معنى خاتمیت و شریعت آخرین است.

و

قُلْ إِنَّنِی هَدانِی رَبِّی إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ دِیناً قِیماً مِلَّةَ إِبْراهِیمَ حَنِیفاً وَ ما كانَ مِنَ الْمُشْرِكِین‏.(  (( انعام:161

 به جهانیان بگو: پروردگار مرا به راهى راست رهبرى فرموده و آن دینى است قیم و زوال‏ناپذیر كه بنیادش از همان سنت و رویه ابراهیم است.

در سوره بینه پس از آنكه مى‏فرماید "مشركین دست از عقیده باطل خود برنمی‌دارند جز آنكه فرستاده خدا با آیات و بینات فرا رسد و آیات كتاب قیم را برایشان بخواند. اینان دستورى ندارند جز آنکه خداى را با نیت پاك پرستش كنند، نماز بخوانند و ..."، می‌فرماید:

ذلِكَ دِینُ الْقَیمَة.  (بینه:5)

این آیین –اسلام- دینى است قیم و زوال‏ناپذیر.

و در سوره آل عمران:

وَ مَنْ یبْتَغِ غَیرَ الْإِسْلامِ دِیناً فَلَنْ یقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرِین‏.  آل‌عمران:85

 هر كه جز آیین اسلام در جستجوى آیین دگر آید، تا ابد و انقراض جهان از او پذیرفته نیست و بروز رستاخیز از زیان‏كاران است.

و در سوره مائده:

الْیوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیكُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِیناً.  مائده:3

امروز كه پیامبر اسلام عهده‏دار هدایت بشر است، دین را براى شما تكمیل و نعمت را براى شما تمام كردم، و خشنودم كه براى همیشه بر دین اسلام باقى باشید.

روشن است که آیات فوق آیین اسلام را پابرجاترین راه هدایت و دین قیم و زوال‏ناپذیر و گرویدن به غیر آن را تا انقراض جهان غیر‌قابل‌قبول دانسته و او را كمال و بلوغ دیانت و تمام نعمت معرفى کرده است. در روایاتی از ائمه اسلام : نیز به ابدیت آیین مبین اسلام تصریح شده است از جمله حضرت على بن ابیطالب (ع) می فرماید:

إِنَّ هَذَا الْإِسْلَامَ دِینُ اللَّهِ الَّذِی اصْطَفَاهُ لِنَفْسِهِ ... ثُمَّ جَعَلَهُ لَا انْفِصَامَ لِعُرْوَتِهِ وَ لَا فَكَّ لِحَلْقَتِهِ وَ لَا انْهِدَامَ لِأَسَاسِهِ وَ لَا زَوَالَ لِدَعَائِمِهِ وَ لَا انْقِلَاعَ لِشَجَرَتِهِ وَ لَا انْقِطَاعَ لِمُدَّتِهِ

 اسلام همان آیینى است كه پروردگار بزرگ آن را در میان ادیان برگزیده و قوانین آن را به اندازه‏اى استوار فرموده كه دستاویز آن پایان ناپذیر و حلقه‏اش گسستنى نیست. اساس و بنیادش انهدام نمى‏پذیرد و اركانش زایل و نابود نمى‏گردد. درختش هرگز از ریشه بیرون نیاید [این چنین] مدتش نیز هیچ وقت پایان نمی‌پذیرید.

والسلام علی من اتبع الهدی

بخشی از کتاب بشارات عهدین

خادم القرآن آیت الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی

 

 


محمّد خاتم پیامبران الهی

اسلام و ادیان الهی | ۱۳۹۳/۳/۲۳ ۱۶:۳۰:۰۰ |

اصولًا وحى احكام ربانى داراى سه بُعد است: نخست نُبُوئَت، سپس رسالت و در آخر كار نبوّت كه خود رفعتى است در مقام رسالت، مانند كل مجتهدان كه همگان در اصل اجتهاد برابرند، ولكن مراجع تقليدشان در بُعد اجتهاد از ديگران برترند، نبى‏ء كسى است كه خبر وحى به او مى‏رسد، و داراى رسالت نسبت به ديگران نيست مانند لقمان،

ادامه مطلب »


قرآن خاتم کتب آسمانی

اسلام و ادیان الهی | ۱۳۹۳/۳/۲۳ ۱۶:۳۰:۰۰ |

اى پیامبر! كلمات و آیات پروردگارت كه راهنماى راستى و عدالتست (با نزول قرآن) پایان یافت، هیچ قدرت و شخصیتى توانائى و یاراى آن ندارد كه آیات قرآن را تبدیل به آیاتى دگر كند، و یا كتابى بیاورد كه جایگزین قرآن شود، و خدا شنوا و دانا است.

ادامه مطلب »


فلسفه تعدد ادیان و شرایع و تجدید نبوتها

اسلام و ادیان الهی | ۱۳۹۳/۳/۲۳ ۱۶:۳۰:۰۰ |

اصولاً دین خدا واحد، و شرایع آن متعدد است؛ دین همان طاعت از خداست، لیکن پنج شریعت که نشأت گرفته از دین می باشند گرچه در اصول مبانی عقیدتی و اخلاقی یکسانند، ولی در چهره و زمان حاکمیت دین ویژه، فرقهایی با هم دارند. و این تفاوتها از نظر زمینه فکری و کشش عقلانی نبوده، بلکه این خود آزمایشی نسبت به مکلفان بوده است

ادامه مطلب »


قرآن و رفع بدعت تثلیث

اسلام و ادیان الهی | ۱۳۹۳/۳/۲۳ ۱۶:۳۰:۰۰ |

قرآن مقدس كه مهیمن و حافظ كتب آسمانى است، این بدعت زشت را از بنیان كنده و با صراحت لهجه اعتقاد به تثلیث را كفر و زندقه می‌داند:

لَقَدْ كَفَرَ الَّذِینَ قالُوا إِنَّ اللَّهَ ثالِثُ ثَلاثَة.

کسانی که (به تثلیث قایل شده و) گفتند: «خدا سومین (شخص از) سه (شخص یا سه اقنوم) است‌» بی‌شک و بی‌چون کافر شدند. (مائده:73)

ادامه مطلب »


بدعت تثلیث، تهمت به مسیح (ع)

اسلام و ادیان الهی | ۱۳۹۳/۳/۲۳ ۱۶:۳۰:۰۰ |

یكى از عقاید سخیف مسیحیان كه به اعتراف خودشان نامفهوم و نامعقول است، موضوع تئلیث است كه مى‏توان گفت از نظر انحراف و مخالفت صریح با عقل، از كلیه پندارهاى نادرست در پیرامون خداشناسى سخیف‌تر است.

ادامه مطلب »